11.09.2019 | 09:03

Загальнонаціональне опитування було проведене  Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова  з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства  Нідерландів.

Для порівняння наводяться дані  загальнонаціонального опитування    населення України, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» у грудні 2011  року. Було  опитано 2012 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України віком від 18 років.

• Половина населення України вважає, що людина, яка має у власності землю, повинна мати право її продати. Не згодні з цим 28% і ще 21% певної думки не має.  Серед тих, хто має землю, 56% певні, що власник землі повинен мати право її продати, 33% дотримуються протилежної думки, а серед тих, хто землі не має,  за право продажу виступають 46%, проти – 28%.  Серед жителів міста підтримують право власників землі на її продаж 51% (проти – 27%). Серед жителів сіл – відповідно, 46% і 35%. Регіонально найбільше підтримують право власника на продаж землі в Західному регіоні («за» – 62%, «проти» – 14%), найменше – на Донбасі («за» – 44%, «проти» – 43%).
  • Серед прихильників різних політичних сил найбільше підтримують право власника на продаж землі виборці партій «Голос» та «Європейська солідарність», найменше – виборці партії «Опозиційна платформа – За життя», де голоси «за» і «проти» діляться навпіл.
  • Третина громадян України (33%) переконані, що земля в принципі не може бути об’єктом купівлі-продажу, водночас лише 8% вважають, що  земля повинна бути у вільному продажу, без будь-яких обмежень.  Якщо порівняти з  2011 роком, то істотно зменшилася кількість тих, хто в принципі заперечував можливість продажу землі – з 51% до 33%. Решта 45% громадян припускають можливість продажу землі за певних умов: не продавати землю іноземцям (22%), ввести обмеження  на величину площі, що продається одній людині чи одній фірмі (12%), законодавчо забезпечити гідну ціну, нижче за яку земля продаватися не може (11%).  Причому ставлення до зняття мораторію та перспективи продажу землі майже не залежить від того, мають громадяни землю чи ні.  Основні відмінності у ставленні до продажу землі мають регіональний характер: у Західному регіоні вважають, що земля не можу бути об’єктом купівлі-продажу 21%,  у Східному регіоні –  27%, у Центральному – 37%, а от на Донбасі – 48% і у Південному регіоні – 50%.
  • Мають у власності земельний пай або землю 45% українців – це на 8% більше, ніж у 2011 році. При цьому в 35% ця власність офіційно оформлена, а у 10% – ні. У селі мають у власності землю 70%, у місті – 44%.  Найбільше мають паїв та земельних ділянок у власності в Центральному регіоні (50%) та на Заході (48%), найменше – на Півдні (37%) та на Донбасі (38%).
  • Серед тих, хто має пай або земельну ділянку, більшість (51%)  здає в оренду:  40%  – офіційно, а 11% – неофіційно.  Ще 38% власників землі вирощують на ній продукти для потреб своєї сім’ї.  Власне, ринковим фермерством, тобто, вирощуванням продуктів на продаж   займаються лише 10% власників землі. А у 8,5% земля пустує і не обробляється.
  • У разі зняття  мораторію 48% власників землі відповіли, що вони ніяких дій не робитимуть, лише 7% збираються  продати землю або частину землі, а 4% – навпаки, докупити ще землі, 11% мають намір залишити землю в свого орендаря, а 2,5% – навпаки, орендаря змінити. Ще 26%  не визначилися, чи робитимуть вони щось чи ні.
  • Серед тих, хто здає землю в оренду, 19% готові її продати, решта й далі здаватиме в оренду. Готові продати свою землю 19% тих, хто вирощує на землі продукти на продаж, а от 14% збираються ще землі докупити.  Цікаво, що серед тих, чия земля пустує, лише 18% збираються її продати, а 61% – нічого не робитимуть.

27 лютого

14.40 - КВК, "Фільм, фільм, фільм", Актова зала коледжу харчових технологій НУХТ

16.00 Відбірковий етап обласного фестивалю-конкурсу дитячої художньої творчості «Мистецький дивокрай Черкащини-2020», Будинок дитячої та юнацької творчості

17.00 - Участь у відкритій першості ДЮСШ «Олімп» (відділення веслування на байдарках і каное) із ОФП, Заклад загальної середньої освіти № 6