27.07.2021 | 10:26

Роботи у водопровідних та каналізаційних мережах, колекторах, колодязях щороку стають причиною смертельних нещасних випадків через отруєння газами. Такі нещасні випадки є наслідком невикористання або відсутності засобів індивідуального захисту.

Метан, який утворюється при гнитті органічних решток, при високій концентрації викликає втрату свідомості вже після декількох вдихів. Відсутність запаху, кольору і смаку робить цей газ особливо небезпечним під час експлуатації чи ремонту колодязів та системно призводить до смертельних наслідків.

Велика частина таких нещасних випадків, які фіксуються Фондом соціального страхування України, – групові, а аналіз обставин їх настання засвідчує, що головними причинами отруєння є невикористання або відсутність засобів індивідуального захисту, запобіжного та захисного інвентаря; незадовільний стан вентиляційних систем у каналізаційних насосних станціях; допуск до виконання роботи працівників без проведення відповідного навчання з питань охорони праці, без оформлення наряду-допуску; грубі порушення вимог безпеки праці.

Так, у червні керівник агропідприємства в Тернопільській області при огляді території виявив у каналізаційному колодязі без ознак життя двох різноробочих підприємства. За попередньою інформацією чоловіки загинули від отруєння газом під час виконання робіт, пов’язаних із промиванням стічної труби септика, розташованого на території підприємства. Розслідування цього нещасного випадку триває.

У липні двоє працівників комунального підприємства на Черкащині під час планового обстеження каналізаційного колодязя відчули раптове погіршення стану здоров’я та втратили свідомість. Лікарі констатували смерть чоловіків. Наразі створена комісія для проведення спеціального розслідування цього групового нещасного випадку зі смертельним наслідком.

Фонд соціального страхування України звертається до роботодавців і працівників, залучених до роботи в каналізаційних колодязях, з вимогою не допускати спуск у водопровідні чи каналізаційні мережі без справних засобів індивідуально захисту – протигазів, газоаналізаторів, страхувальних мотузок, поясів.

Навіть короткотривале перебування під впливом комбінації каналізаційних газів, зокрема метану, без засобів індивідуального захисту може мати смертельні наслідки.

Кожен роботодавець чи підприємець, який використовує найману працю, зобов’язаний:

забезпечити організацію безпечного виконання робіт з ремонту і експлуатації;

встановити жорсткий контроль за станом виробничої та трудової дисципліни під час проведення газонебезпечних робіт, виконанням робіт у колодязях за нарядами-допусками, безумовним застосуванням засобів індивідуально захисту (ЗІЗ) та аналізом повітряного середовища;

забезпечити працівників сучасними ЗІЗ (ізолюючі протигази, газоаналізатори, саморятівники);

забезпечити належні умови утримання припливних та витяжних вентиляцій в КНС;

забезпечити якісне проведення інструктажів з охорони праці працівників.

21 вересня 11.00 позачергове засідання виконавчого комітету

21 вересня 14:30 засідання  постійної комісії міської ради з питань ЖКГ

22 вересня 11:00 засідання  постійної комісії міської ради з питань земельних відносин, містобудування, екології та раціонального природокористування

22 вересня 16:00 засідання  постійної комісії міської ради з питань освіти, молоді та спорту, культури, охорони здоров'я, соціального захисту, засобів масової інформації