ІНВЕСТИЦІЙНИЙ АТЛАС НАДРОКОРИСТУВАЧА

Образ Ветерана

24.02.2020 | 12:09

Вірусний гепатит А – це гостре інфекційне захворювання всього організму з переважним ураженням печінки і травного каналу. Вірус частіше всього попадає в організм людини фекально-оральним шляхом через інфіковані харчові продукти та воду, а також через руки, іграшки,  посуд, білизну, можливе перенесення вірусу і  мухами.  Людина після попадання вірусу в організм захворює не відразу, а в середньому через 20-30 днів після зараження (інкубаційний або прихований період від 7 до 50 днів). Починається захворювання раптово з підвищення  температури  тіла, слабкості, зниження апетиту, тяжкості в епігастральній області. Пізніше сеча набуває кольору темного пива, з’являється жовтушність склер та шкіри, посвітління калу. Заразним хворий стає вже за 1-2 тижні до початку клінічних проявів, тому при перших ознаках хвороби хворому необхідно відразу  звернутися до лікаря для своєчасної госпіталізації і лікування та проведення протиепідемічних заходів у вогнищі з метою попередження виникнення і розповсюдження захворювання серед контактних.

Захворюваність має певну циклічність: періоди спаду та підйому захворюваності повторуються з періодичністю 8-10 років. Основною причиною  подібної закономірності є коливання напруженості коллективного імунітету. Рівень захворюваності залежить також  від пори року, частіше всього підйом захворюваності відмічається в осінньо-зимовий період. Джерелом інфекції є хворий з будь-якими проявами хвороби. Особливо небезпечними є безсимптомні, безжовтушні прояви хвороби.  Збудник  дуже стійкий до дії зовнішнього середовища: легко переносить високі та низькі температури. Так, при температурі від -200 до – 700 він зберігає свою життєдіяльність декілька років. При температурі  +40  декілька місяців, при температурі +500 +600 - протягом  години. Це свідчить, що вірус не «зникає», а постійно циркулює та накопичується в зовнішньому середовищі та при дії факторів: значне підвищення температури повітря у літній період, скупченість та міграція населення, розповсюдження стихійної торгівлі -  призводить  до активізації епідпроцесу.

Головним в профілактиці гепатиту А є вживання доброякісної  питної води,  наявність якісної води для господарських потреб, створення сучасних систем каналізації, підвищення рівня особистої гігієни, а саме: миття рук перед вживанням їжі, після туалету  та  після відвідування   місць  загального користування.

Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Смілянське міськрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби  в Черкаській області