Працівники різних галузей промисловості певною мірою стикаються з небезпечними і шкідливими умовами праці. А захист працівника від дії таких умов під час трудового процесу є одним з обов’язків роботодавця. Найбільш доступний і досить дієвий спосіб захисту полягає в наданні робітникам спеціального одягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Міністерство соціальної політики України наказом від 29.11.2018 № 1804 затвердило нові Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (далі — Вимоги № 1804). Документ набрав чинності 15.01.2019, замінивши Положення № 53 (втратив чинність наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 № 53 «Про затвердження Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту»).

Новий затверджений документ встановлює загальні вимоги до засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), що їх працівники використовують під час трудового процесу, і поширюються на суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми. Отже, знати про такі новації мають усі без винятку роботодавці з числа суб’єктів господарювання, чиї працівники мають під час роботи застосовувати ЗІЗ.

Базові правила стосовно ЗІЗ встановлено в ст.163 КЗпП та ст.8 Закону України «Про охорону праці». Згідно з ними, на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або  несприятливими метеорологічними умовами, працівникам безоплатно мають бути видані за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші ЗІЗ. Окрім того, такими засобами мають бути забезпечені працівники, які залучаються до разових робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором. На роботодавця покладено обов’язок забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання ЗІЗ відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

Своєю чергою, в п.5 та п.6 розділу І Вимог № 1804 уточнено, що ЗІЗ слід використовувати у разі неможливості уникнути або достатньою мірою обмежити ризики для життя та здоров’я працівників технічними засобами колективного захисту або заходами, методами чи правилами організації роботи. Безпосередньо ЗІЗ можуть бути використані тільки за призначенням згідно з інструкціями щодо експлуатації, які мають бути зрозумілими для працівників.

Порівняно з Положенням № 53, у Вимогах № 1804 по новому сформульовано обов’язки роботодавців з відповідних питань, хоча загальні тенденції збереглися.

Отже, передусім роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання (забезпечення працездатності та належного гігієнічного стану) ЗІЗ. Засоби індивідуального захисту мають відповідати вимогам Техрегламенту № 761 (Технічний регламент засобів індивідуального захисту, затверджений  постановою  Кабінету Міністрів України від 27.08.2008

№ 761) та стандартам стосовно конструкції і виготовлення. Окрім того, згідно з Вимогами № 1804 ЗІЗ мають:

- відповідати рівню наявних ризиків для життя та здоров’я працівників та не призводити до будь-якого збільшення цих ризиків;

- відповідати умовам, наявним на робочому місці;

- підходити користувачеві після необхідного регулювання.

Заступник начальника                                                               Н.ЛІСОВА

8-14 травня

Тимчасова виставка «Пройшла війна стежками долі», Міський краєзнавчий музей

9 травня

10-00  Мітинг та покладання квітів біля Меморіалу Слави, Міський парк культури та відпочинку

Шановні користувачі сайту, якщо Ви бажаєте створити нову петицію, або проголосувати за  вже створену, то дотримуйтесь вимог " СТАТУТУ територіальної громади міста Сміли ".

Ознайомитися з статутом територіальної громади міста Сміли

можна в розділі "Нормативні документи / СТАТУТ МІСТА /Стаття  16. Звернення і петиції, місцеві ініціативи смілян"

В разі порушення вимог цього СТАТУТУ , Ваш голос не буде врахований.

Надання житлових субсидій

NSZU