12.04.2021 | 09:33

11 квітня 1945 року війська Третьої армії США під командуванням генерала Джорджа Паттона звільнили в'язнів нацистського табору Бухенвальд біля Веймара, через застінки якого пройшло біля 240 тисяч в'язнів, 56 тисяч з яких загинули. Нині цей день відзначається як Міжнародний день звільнення в'язнів нацистських концтаборів.

На початку липня 1937 року біля Веймара у Тюрінгії почалось будівнитва великого виправно-трудового табору, який мав замінити кілька менших, розташованих поблизу. Перші в'язні прибули 15 липня й за два тижні розчистили ділянку посеред лісу, де звели перші адміністративні й барачні споруди. Табір мав отримати назву Еттерсберг за розташованим поблизу пагорбом, але через її асоціацію з кількома важливими фігурами німецької культури, передусім культовою постаттю Йогана Вольфганга фон Гете, його назвали «Буковий ліс».

Як формально виправно-трудовий і один з найбільших такого роду, Бухенвальд мав велику мережу підтаборів по всій Німеччині, прикріплених до певних виробництв, як державних, так і приватних, де умови були ще гіршими, ніж у головному таборі через недостатнє харчування і погані умови проживання.

Голод, хвороби і виснажлива праця були основними причинами смерті в'язнів Бухенвальду, де втілювалась політика «винищення через працю», як її означав міністр народної освіти та пропаганди Йозеф Гебельс. У 1942-43 роках табір став місцем масштабних медичних випробувань — у ньому тестувались вакцини проти сипного тифу, в результаті чого померло 154 з 729 піддослідних, проводились експерименти з визначення граничних доз отруєння алкалоїдами, ефективності бальзамів для лікування опіків, які імітувались нанесенням великих порцій білого фосфору на різні ділянки тіла в'язнів.

Згідно з документами СС, за вісім років роботи Бухенвальда у ньому померло 33 462 чоловік. Ще біля 13 500 загинуло під час транспортування до місць примусових робіт, 8 483 було страчено з числа військовополонених і близько 1 100 було повішено в якості покарання, загалом понад 56,5 тисяч осіб з усієї Європи, що становить чверть від 240 тисяч чоловік, які пройшли через табори Бухенвальда. Серед його жертв значиться і перший комендант табору Карл Кох, якого у вересні 1941 року призначили комендантом табору Майданек поблизу польського Любліна, де він був звинувачений у корупції і махінаціях з державним майном. Після детального вивчення його діяльності Кох виявився причетним до безпідставної страти двох лікарів-в'язнів Бухенвальда, які лікували його від сифілісу, і за дискредитацію звання офіцера і СС як організації рішенням суду був ростріляний 5 квітня 1945 року.

Це сталось через день після до того, як 89-а піхотна і 6-я бронетанкова дивізії Третьої армії США генерала Джорджа Паттона звільнила Ордруф, один з підтаборів Бухенвальда, через який за п'ять місяців його існування пройшло біля 20 тисяч чоловік, 7 тисяч з яких загинуло від голоду, хвороб і непосильної праці. Табір виявився практично порожнім — частина його в'язнів була заздалегідь переміщена до Берген-Бельзена у Саксонії, а більшість відправлена «маршем смерті» за 57 км до Бухенвальда, куди американці увійшли о 15-15 11 квітня 1945 року. До 16-00 вони взяли табір під повний контроль, звільнивши 21 тисячу чоловік.

Відвідавши 12 квітня Ордруф і Бухенвальд, де були виявлені непоховані тіла загиблих у концтабрах, командувач Третьої армії США генерал Джорж Паттон наказав міському голові Веймара привести тисячу громадян міста, переважно чоловіків призовного віку середнього і вищого достатку: під озброєною охороною вони пішки пройшли туди й назад 25 км до Бухенвальда, де їм продемонстрували крематорії та докази нацистських злочинів.

12 серпня 1945 року основний табір Бухенвальда опинився в радянській зоні окупації і на його території було створено підпорядкований НКВС «Спеціальний табір №2», де утримувались як військові злочинці та колишні нацисти, так і опоненти нового прорадянського режиму, часом й з числа колишніх в'язнів Бухенвальда часів Третього рейху. Вже до кінця 1945 року в ньому утримувалось біля трьох тисяч чоловік, а весною наступного — близько восьми тисяч. Загалом через «Спеціальний табір №2» під Веймаром до його закриття у січні 1950 року пройшло біля 28 тисяч осіб, чверть з яких загинула від дистрофії, дизентерії, туберкульозу та тифу і були поховані на його околиці у братській могилі.

Розшук причетних до злочинів у концтаборі Бухенвальд тривав у Німеччині усі повоєнні роки: 31 січня 2018 року прокуратура Ерфурта повідомила, що веде розслідування проти п'яти колишніх охоронців, віком від 92 і 96 роками, що проживають на території ФРН.

26 липня о 14.30 – депутатські слухання (мала зала Будинку рад);

28 липня о 10:00 – чергова сесія міської ради (велика зала Будинку рад).