15.03.2021 | 09:00

15 березня в Україні відзначається Всесвітній День захисту прав споживачів. Допомагає мешканцям нашого міста відстоювати свої права відділ торгівлі, підприємництва та захисту прав споживачів управління економічного розвитку Виконавчого комітету міської ради у межах наданих повноважень. Одним із головних завдань відділу згідно ст.28 Закону України "Про захист прав споживачів" є забезпечення своєчасного та повного розгляду звернень громадян, надання їм кваліфікованої допомоги у вирішенні проблемних питань.

Головними причинами, які змушують громадян звертатись за захистом своїх прав є нарікання на:

• відсутність необхідної інформації на товари та послуги;

• неналежну якість товарів та послуг;

• порушення підприємцями, передбачених законодавством, гарантійних зобов’язань;

• порушення сервісними центрами строку безоплатного усунення недоліків товару;

• відмову підприємців у видачі чеків.

Часто, наприклад, звертаються споживачі з претензією, що вони намагалися в чотирнадцятиденний термін повернути товар, а їм в цьому відмовили. У ст. 9 Закону України “Про захист прав споживачів” чітко зазначено, що в чотирнадцятиденний термін можна обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого його купили, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром, або з інших причин не може бути використаний за призначенням. Слова "непродовольчий" та "належної якості" тут є ключовими. Якщо, придбавши товар, споживач виявив у ньому якийсь недолік, повернути такий товар він не може, навіть протягом чотирнадцяти днів. Може лише вимагати: пропорційного зменшення ціни, безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк, відшкодування витрат на усунення недоліків товару (ст. 8). Крім Закону є ще правила торгівлі, гарантійного ремонту, інші нормативні акти, спрямовані на врегулювання взаємовідносин продавця та споживача.

Чим керуються споживачі під час вибору товару? Можливо, реклама відіграє не останню роль, однак, в даний час найвагомішим аргументом є ціна. Покупців більше приваблюють різноманітні акції та знижки. Звичайно, коли на ринку з’являється новий товар, переглянувши рекламу, за можливості, купуєш цей товар. Але навряд чи споживач і надалі купуватиме товар, якщо він йому не сподобався.

На жаль, як свідчить кількість звернень (за 2020 рік на особистому прийомі розглянуто та врегульовано більше 130 скарг)щодо порушення прав споживачів у сфері торгівлі та платних послуг, деяка частина суб’єктів господарювання працює, порушуючи законодавство про захист прав споживачів. Починаючи з елементарного оформлення куточка покупця в торговельному приміщенні, де повинна бути розміщена інформація про суб’єкта господарювання, витяги з Закону та правила торгівлі, та завершуючи відмовою споживачу в його законних правах та вимогах. Частим явищем є невидача розрахункових документів під час реалізації товару. Хоча, згідно з законодавством, продавець зобов’язаний видати розрахунковий документ, чи то касовий чи товарний чек. А відсутність такого документу згодом позбавляє споживача права висувати свої претензії щодо даного товару. Варто сказати, що не всі підприємці є грубими порушниками прав споживачів. Більше, все таки, добросовісних.

В зв’язку із святом Всесвітнього Дня захисту прав споживачів бажаємо мешканцям Сміли купувати лише якісну продукцію і бути активнішими у захисті своїх прав. Прискіпливо ставитися до вибору товарів й керуватися при цьому не лише яскравими етикетками, а й вмістом продукту.

Для оформлення звернення чи скарги необхідна наявність розрахункового документа, який засвідчує факт купівлі продукції та найменування суб’єкта господарювання і його адреса.

У разі порушень, споживачі завжди можуть звернутися у відділ торгівлі, підприємництва та захисту прав споживачів управління економічного розвитку за адресою: бульв. Г.О. Бобринського, 2, Будинок побуту, 4 поверх.Щоденна сумлінна та плідна праця спеціалістів відділу є надійною запорукою належного рівня якості та безпеки життя громадян.

Начальник відділу торгівлі,підприємництва та захисту прав споживачів Оксана БОЖКО

24 вересня 8.40 засідання комісії з питань освіти, молоді та спорту, культури, охорони здоров'я , соціального захисту, засобів масової ін-ї

24 вересня 9.00 позачергова сесія

25 вересня з 8.00 до 18.00  стадіоні РПЗ по вул. Мазура Кубок з мотокросу