
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacteriumtuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження всіх інших органів і систем людини.
Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.
Водночас ТБ не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
Вчасне виявлення ТБ — запорука одужання
Своєчасна діагностика та, відповідно, своєчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми:
- кашель довшеніж 2 тижні;
- підвищена температура тілапонад 7 днів;
- утрудненедихання;
- більу грудях;
- поганийапетит, безпричиннавтрата ваги;
- постійнаслабкість;
- підвищенапітливість, особливо вночі.
Як лікуютьтуберкульоз в Україні
Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців.
Лікування туберкульозу призначають фтизіатри — вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.
Профілактичне лікування ТБ-інфекцій
Фактори, які підвищують ризик розвитку туберкульозу після інфікування ТБ-інфекціями:
- контакт протягомостанніхдвохроків з людиною, яка хворіє на туберкульоз;
- наявність ВІЛ-інфекції;
- лікуванняімуносупресантами, препаратами анти-ФНП-α, гемодіаліз, перитонеодіаліз, підготовка до трансплантаціїорганівчикістковогомозку;
- вродженіімунодефіцитністани;
- ознакисилікозу та/абоантракосилікозу.
За наявності хоча б одного фактора зверніться до свого сімейного лікаря. Він спрямує на діагностику ТБ-інфекції та за потреби призначить профілактичне лікування.
Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.
Разом до подолання туберкульозу
Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням ТБ, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!