Застосування трудового законодавства під час карантинних заходів, зумовлених пандемією СOVID-19.
Запровадження обов’язкової вакцинації проти COVID-19 є однією з найбільш обговорюваних тем, яка викликає багато питань, насамперед у сфері трудового права.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.
Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом від 04 жовтня 2021 р. № 2153, зареєстрованим в Мін’юсті 07 жовтня 2021 р. за № 1306/36928, затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19. Наказом № 2153 передбачено обов’язкову вакцинацію з 08.11.2021 для працівників ЦОВВ, місцевих адміністрацій, закладів освіти та наукових установ.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01 листопада 2021 р. № 2393, зареєстрованим в Мін’юсті 08 листопада 2021 р. за № 1452/37074, затверджено зміни до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням та передбачено, що 09.12.2021 щеплення проти COVID-19 обов’язкове й для інших підприємств, установ, організацій.
Чи зобов’язані вакцинуватися ваші працівники зможете перевірити за таблицею.
Підприємства, установи, організації, працівники яких підлягають обов’язковому щепленню від COVID-19. |
Дата, з якої щеплення від ковіду є обов’язковим |
Центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи |
08.11.2021 |
Місцеві держадміністрації та їх структурнії підрозділи |
08.11.2021 |
Заклади вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальні, дошкільної, позашкільної освіти, заклади спеціалізованої освіти та наукові установи незалежно від типу та форми власності. |
08.11.2021 |
Підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади |
09.12.2021 |
Установи і заклади, що надають соціальні послуги, заклади соціального захисту для дітей, реабілітаційні заклади |
09.12.2021 |
Підприємства, установи та організації, включені до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 року № 83 |
09.12.2021 |
Враховуючи зазначене, вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою для працівників роботодавців, які визначені Переліком.
У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт шляхом видання роботодавцем наказу (розпорядження). Підстави для звільнення таких працівників відсутні.
При цьому працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 р. № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2019 р. № 2070), не підлягають обов’язковій вакцинації.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Оскільки під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов’язків та не виконує роботу, то за загальним правилом такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством.
При цьому період такого відсторонення від роботи не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні відпустки.
Відсторонення працівника від роботи є тимчасовим увільненням працівника від виконання ним трудових обов’язків, передбачених умовами трудового договору.
З урахуванням норм наказу Міністерства охорони здоров’я України 04 жовтня 2021 року № 2153, фактом, який зумовлює закінчення строку відсторонення працівника від роботи є:
закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;
отримання працівником обов’язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На період відсторонення основного працівника на його посаду може бути прийнято за строковим трудовим договором іншого працівника, який отримав обов’язкове профілактичне щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Працівник, який уклав строковий трудовий договір, після закінчення строку відсторонення основного працівника підлягає звільненню.
Також, варто зазначити, що відповідно до ч . 1 ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- Щоб додати коментар, увійдіть